sobota 17. srpna 2024

SRH 2024 

Jako už každé léto v posledních letech  na pár dní vyrážím se syny na Šumavu resp. do campu k Soumarskému mostu. Letos jsem to opět chtěl připojit bezprostředně k IOTA dovolené v Chorvatsku. Nicméně už během pobytu na jihu jsem sledoval předpověď počasí pro Volary a ta na zvolené dny nevycházela dobře. Takže jsme posunuli odjezd o pár dní. Udělali jsme dobře, předpověď meteorologům tentokrát vyšla - v Kubově Huti napršelo v původně plánovaném termínu  přes 100 mm srážek za jednu hodinu. 

Nutno dodat, že synové si Soumarský most natolik oblíbili, že tam vyrazili už v květnu na prodloužený víkend. Ani tenkrát nevynechali koupání ve Vltavě!!! Lákalo mě to, ale tehdy jsem s nimi nemohl jet.

V sobotu  po obědě jsme s mladším synem vyrazili. Kvečeru nás při nákupu proviantu v Č. Budějovicích chytl první pořádný liják a podruhé tentýž večer už v kempu. Naštěstí jsme v té době už měli postaveny přístřešky.
Protože na neděli ještě hlásili přeháňky, nic velikého jsme neplánovali. Během dopoledne dorazil starší syn. Přesto, že bylo oblačno a chvilkama oblačnost hrozila deštěm, rozhodl jsem se vyrazit alespoň na blízkou SOTu - na  Stožec. Tentokrát jsem se přiblížil autem za České Žleby.
Proti mému parkování vznesl námitky ochranář - přesto, že jsem stál na zpevněné ploše, nebyl to soukromý pozemek, nikomu jsem nepřekážel, nebyla tam žádná zákazová značka.  V podstatě jsem se utvrdil v tom, že ochranáři rádi zbytečně buzerují  "měkké cíle" a na potírání toho podstatného si buď netroufnou nebo na to nemají prostředky. Mám teď tedy zkušenost nejen ze Šumavy, ale i tady z Beskyd - stálé QTH mám jen pár desítek metrů od hranice CHKO.  Ani v tomto případě jsem  s tímto pseudostrážcem nediskutoval, auto jsem přeparkoval, pachuť zůstala...  Vystoupal jsem na Stožec, resp. těsně pod jeho vrchol (ten je v zapovězené 1.zoně), aktivace byla dílem okamžiku.  

Na pondělí jsme se nakonec shodli, že vyrazíme na Lusen - velmi zvláštní kopec pár desítek metrů od naší hranice. Už jsem tam byl s mladším synem  a byl to tehdy zážitek - viz blog z roku 2020. Teď jsem teprve zjistil, že jsem  do blogu nezapsal příhodu, kterou si často rádi připomínáme. Když jsme tehdy dost schvácení vedrem  sešli z Velké Mokrůvky zpátky k Březníku resp. k Modravskému potoku, Jiří shodil batoh a do potoka opakovaně ponořil celou hlavu, aby se ochladil. Na druhém břehu potoka odpočívala mladá rodina - táta a dvě malé děti. A ty okamžitě všeho nechaly a  šokovaně sledovaly Jiřího počínání. S otazníkem v očích se otočily na svého tátu a ten pronesl: " Pánovi je asi horko ..."
Tentokrát horko nebylo a zvolili jsme trochu jinou trasu. Popojeli jsme autem za Finsterau na parkoviště v lese (žádný ochranář nás tam  nebuzeroval - jiný kraj- jiný mrav...) a odtud vyrazili vzhůru. Tabulka hlásala, že tam budeme za dvě a půl hodiny.  Jiří pronesl, že se nebudeme flákat.  Na  vrcholu jsme byli za hodinu a čtvrt.  Bylo to i díky tomu, že bylo pod mrakem a občas poprchalo, za vedra by to asi nešlo. I tak jsem byli řádně propocení. Nahoře pofukovalo a poprchalo.  Výhled  - nula.  Nahodil jsem na smrk anténu, tentokrát jsem si body nechtěl nechat utéct.   Aktivace proběhla  bez problémů, snad jen jedna poznámka: není úplně běžné dělat  S2S QSO do Norska  s W stanicí  (LA/WU7H/p byl na LA/RL-063). No a než jsem smotal anténu, tak se oblačnost protrhla a chvilkama svítilo sluníčko. Usadili jsem se do závětří, svačili jsme a přitom jsme se kochali.




Na úterý jsme zvolili klidnější program i s  ohledem na to, že Dan odpoledne odjížděl zpátky do Prahy. Při studování mapy  "co by se dalo",  nám padl zrak na zříceninu hradu Hus s tím, že bychom to spojili s rozhlednou Libín a syna následně vyložili v Prachaticích. Auto jsme odstavili na parkovišti za Blažejovicemi a po modré  došli ke zřícenině. Moc z ní nezbylo, ale nikdy by mě nenapadlo, že na "rozvážné" Šumavě  se může někde objevit takový docela divoký romantický terén.  Navíc nás zarazil název řeky - Blanice. Od  Cimrmanů přece víme, že Blaník leží na břehu řeky Blanice. Že by tekla tak daleko? To jsme vyloučili -internet napověděl: máme prostě dvě Blanice! 


 
Následně jsme popojeli na parkoviště pod Libín. Stoupání k rozhledně není ani dlouhé, ani prudké a je to ve stínu. Za chvilku jsme byli nahoře. Kluky jsem poslal na rozhlednu a svačit a sám jsem opět využil SOTA vrcholu. 
Vzhledem k tomu, že se konečně  řádně vyčasilo, rozhled byl luxusní.



Středa byla den odjezdu. Ráno jsem nechal Jiřího ještě spát a vyrazil na svůj oblíbený "Žlebský vrch" - autem  na parkoviště ve vesnici a pak po pastvinách nahoru.  Ještě v dědině jsem potkal pána se psíkem - vidět skoro nebyl, ale štěkal na mě vztekle - není divu  - vyrazil jsem neučesán a strniště jsem měl už čtyřdenní ...  Těsně pod vrcholem jsem nahodil anténu, ale lovci ještě všichni spali, takže mě nakonec zavolal jen EA4BOC. Nechtěl jsem to natahovat, vyrazil jsem zpátky, procházka  je to krásná, při východu slunka obzvlášť.

 

čtvrtek 1. srpna 2024

IOTA 2024 - nakonec prima QRP zážitek

Přípravy nakonec byly podstatně skromnější proti předsevzetím a plánům. Věděl jsem, že i balení bude turbulentní a tak jsem se začal balit asi týden dopředu. Dlouho jsem po domě hledal, kam jsem "zasel" díly k  VDA anténě pro 15m. Pořád neúspěšné hledání... Už jsem myslel, že budu muset rozpěrky nařezat znovu, materiál jsem k dispozici naštěstí měl. Až v pátek v práci přišel najednou "blikanec" a bylo jasno.  Po práci jsem šel najisto - vše potřebné zůstalo v obalu se stožárem po poslední akci. Takže jeden z podstatných  problémů byl vyřešen!
V sobotu jsem naložil auto s tím, že trochu místa zbylo i na ostatní "krámy".  Zpravidla na ostrovech býváme na opuštěných místech, na žádné výlety ani na zmrzlinku nechodíme - ostatně v podstatě není kam / je to daleko a je vedro. Takže mně stačí mít dvoje plavky. A většinou se ještě přibalí věci - "co kdyby se v Chorvatsku uprostřed léta nenadále ochladilo"...     V neděli jsme popojeli do Vídně k příbuzným  a pondělí a úterý jsme strávili ve slovinských termálech. Už jsme se ženou po divokém začátku léta opravdu potřebovali zpomalit.

Ve středu po snídani jsme vyrazili směr Zadar. Cesta tentokrát probíhala hladce. V Biogradu jsme se u nákupního centra při dokupování proviantu  potkali s druhou polovinou expediční posádky  - s Jiřím, OK2OP a jeho dámským doprovodem. Následoval přesun trajektem na Pašman a cesta oklikou přes hřeben ostrova do našeho útočiště pro následujících šest dní.
Ve čtvrtek jsme začali postupně se stavbou antén  podle toho, jak dovolovala teplota. Po příjezdu to bývá alespoň pro mě docela šok.  Laminátové stožáry kotvím pomocí zavrtávacích kotev. Dosud s tím nikdy nebyl podstatný problém  - i když se kotvil 4 SQ, kde je umístění stožárů kritické.  Až tady. Zkoušel jsem na mnoha místech kolem domku. Kromě jedné chatrně zavrtané  kotvy jsem absolutně nebyl úspěšný. Na tu jsem umístil  VDA  pro 21 MHz s tím, že jsem po zkušenostech z poslední akce ještě přidal kotvení do tří směrů. Docela foukalo minule i tentokrát, takže to bylo  potřeba udělat. 
Po zprovoznění  VDA antény následoval hned test.  A opět se objevil problém s rušením od měniče v baráčku. Stejné problémy se objevily i na pásmech 7 MHz a 14 MHz (dipoly), které mezitím zprovoznil Jiří.
Měl jsem připravené propriety pro  delta loop na 10m pásmo. Jednak vzhledem k tomu rušení, potížím s kotvením a měl jsem i obavy, že laminátový stožár je pro tuto anténu příliš subtilní, nedošlo k jejímu zprovoznění.
Předzávodní testy  antény VDA ukázaly prakticky, že skutečně znatelně směruje.  Dalo se to ověřit i na rušení. Pokud anténa směrovala přes domek, bylo S9, pokud byla bokem, rušení klesalo na S3.  I při několika spojeních před závodem (A41JZ, S01WS) byly stanice jen nečitelným náznakem, po dotočení bezproblémově  dělatelné.

Rušení napříč spektrem mě moc nelákalo, takže nakonec přišla spásná myšlenka. Vzhledem k tomu, že jsem do 9A sbalil i SOTA batoh, napadlo mě zkusit QRP kategorii z nějakého místa bez rušení. Nabízel se výběžek do moře, který jsme měli přímo "před nosem".
Bez nějakých očekávání jsem v sobotu kvečeru obul lepší boty a mimo SOTA batohu jsem vzal i 10m HD laminátový stožár.  Brzy jsem byl QRV, díky stožáru jsem ve vedru nemusel pracně "instalovat" EFHW. Zapnul jsem QCX a hned jsem narazil na JA stanice, zaslechl jsem i YB1CDA.  Bohužel jsem žádného Asiata sice neudělal, ale pásmo bylo absolutně bez rušení a po Evropě jsem se celkem bez problémů dovolával. Jakmile se začalo stmívat, volil jsem ústup. Na noční provoz jsem nebyl připraven.   
Hned ráno jsem znovu chvátal na portable a byl to zážitek!  Hned první spojení  - ZL4TT, brzy následoval VE7ZO, na ZL4YY, VE7JH, PY3TD jsem se nedovolal. Na sporadickou výzvu přišel K9NW. Slyšel jsem několik australských stanic, tam jsem ale nebyl úspěšný. Zajímavé srovnání  antén  vertikální -horizontální vzniklo náhodně - ve stejnou chvíli volal Jiří i já DL6MHW (EU-129). Jiří se dovolal, já přes několikero pokusů nikoliv...
Každopádně to byla hodně dobrá zábava. Věřím už, že se tato akce dá při trochu lepší přípravě absolvovat "nalehko" jako QRP stanice - třeba letecky jen se SOTA batohem...

Poděkování samozřejmě patří podpůrnému týmu a speciální poděkování Jiřímu za zapůjčení pěnové podložky (i tak jsem měl zadek z toho šutru po závodě značně  "zdevastovaný"...)