neděle 3. ledna 2021

pf 2021

Přeju nám všem, ať je ten rok 2021 po všech stránkách lepší než ten rok předchozí.







A co se u mě událo v minulém půlroce?
Nejpovedenější akcí byl nesporně výlet na Šumavu - pseudo SRH 2020. Na to často a rádi vzpomínáme.  Pokud se najde vhodný termín, zase k Soumarskému Mostu letos vyrazíme.

Jinak jsem se věnoval dost anténám - nutno dodat, že ne vždy úplně úspěšně.  

Jednak jsem někde na internetu četl, že drátové antény natažené PK-čkem nevydrží. Nevím proč - ale vzpomněl jsem si na to při rytí zahrady, v duchu jsem si říkal, že to ne úplně platí a tu jsem si všiml, že mně spadl jeden konec doubletu z vysokého smrku. Stalo se to teda po osmi letech. Nevím, jestli je to dlouho nebo ne ...   Tahat znovu doublet na stejné místo se mně moc nechtělo, protože stejný smrk teď  "používám" jako podpěru pro druhý konec GND half loopu.  Nakonec jsem se rozhodl  pro loop o délce  cca 86 m, jehož vrchol jsem pověsil na anténní trubku nad komínem.  Potřebuje však trochu doladit a tak připravuju  ATU ze šuplíkových zásob. Snad už to brzy zprovozním.
 
Dalším anténním počinem bylo testování  antény Cobweb pro pásma 14 - 28 MHz. Už dávno  jsem měl připravený hardware antény. První testování už před snad dvěma lety se nepovedlo, protože jsem měl nesprávně navinutý balun.  Balun jsem převinul a v říjnu jsem anténu provizorně zvedl na stožár, který používám při VKV závodech, dostřihl a pár dní testoval.  Funguje to, rozhodl jsem se, že ji "zařadím do výzbroje".   Před Marconi contestem šla anténa dolů. Šrouby jsem vyměnil za nerezové. Teď musím připravit nějaké důstojné místo a pak budu QRV i na vyšších KV pásmech.

Jak tady bylo zmíněno, podařilo se mně v listopadu zvednout stožár pro GND half loop do výšky 18m. Následně jsem dostřihl zářič (dvakrát jsem musel vylézt na 20m smrk, který slouží jako druhá podpěra antény) a u paty "doladil" přepínací  L článek pro 160m a 80m.  Těsně před vánočními svátky se mně podařilo zprovoznit i poslechovou K9AY, která "zneprůchodní" zahradu, takže ji používám jen přes zimu.  Po svátcích přišla vichřice.  Ještě v osm večer jsem dělal na 80m  spojení s JD1BMH.  Dvě hodiny poté jsem šel kontrolovat jak vichřice venků "vyvádí" a  našel jsem 18m stožár na zemi.  Druhý den jsem  zjišťoval, co se stalo. Všechny\ kotvy byly v pořádku i zářič byl v pořádku. stožár se prohnul  přesně uprostřed (kotvy  mám v 6, 12 a 18m). Vypadá to, že se  smrk  v některém z nárazů hodně vychýlil a přes zářič stožár ohnul.  Kdybych byl zářič před vichřicí povolil, asi by se nic nestalo. Budu muset objednat dvě trubky, to není problém, ale dát dohromady manšaft - to bude horší ...



Kolem Vánoc s oblibou vyrážím na SOTy. V lesích je klid a v ideálním případě lehce mrzne a nebývá ještě moc sněhu. Ale ani pro tyto, ani pro předchozí Vánoce to neplatí. Po sněhu ani památky a prakticky nemrzne. Blato pod nohama nesnáším.  Takže se dosud v "zimním období"  podařily jen dvě SOTY.   
K té redukci SOT u nás bych si dovolil krátký komentář. Věcně je to asi správně, to neumím ani nemíním nějak zkoumat. Má to ale podle mně jeden nedostatek - chybí tomu "cit pro věc". (Ostatně stejný nedostatek vidím mnohdy u bruselských úředníků, kteří rozhodují  o věcech z teplých kanceláří na základě teoretických  poznatků (a to kdoví jestli) - bez citu pro věc). 
Uvedu příklad u SOT, které dobře znám:  Na redukovaném seznamu zůstala SOTA Vrchhůra (OK-ZL-020).  Několik desítek metrů od tohoto "vrcholu" vede státní silnice.  Troufám si tvrdit, že tuto SOTu zdolá i  invalida.  Ze seznamu ale vypadl Malý Javorník  (OK-ZL-039). I když půjdete z východu nebo západu po dlouhých hřebenovkách, tvoří Malý Javorník vrchol, takže se dost zadýcháte. A to nemluvím o tom, že stoupáte ze Skaličí - to i v mraze propotíte košili...
Takže věcně správně, chybí tomu jen ten cit pro věc.  Asi by to jinak dopadlo, kdyby se mezi příznivci/ místními znalci SOT udělala anketa s tím, že se má zredukovat počet SOT ...
Nicméně ani tento přihlouplý zásah mě od "sotování" neodradí. 

73!


    

Žádné komentáře:

Okomentovat