neděle 14. června 2026


Jaro 2026 ...

Během května stojí za zmínku dvě akce.  Tentokrát  hned na začátku 2.subregionál. Ve hře bylo několik variant, ale vzhledem k jarním pracím doma zvítězila ta ta kratší varianta.  Na chatu na Baťkovou jsem vyrazil   až v sobotu po obědě.  Vzhledem k tomu, že je nutno u chaty natřít stožár, hodlám přiložit taky ruku k dílu. Takže jsem využil doby do začátku závodu a jeden segment jsem odřel šmirglem a natřel. Bylo teplo, na stožáru až moc.   Ale že těch segmentů ještě zbývá natřít !!!  Ale nechejte 22m vysoký stožár stát ladem - bez antén. To je trochu ostuda.
V sobotu dopoledne předtím jsem se doma balil a tak jsem urychleně chystal i noťák  na závod.  Pokud jsem dosud jezdil na kopec solo, tak jsem vzhledem k možnosti  resp. nemožnosti napájení jezdil klasicky  - papír/tužka.  Věděl jsem, že Tom, OK2TGE,  používá deník Atalanta. Když jsem ho chtěl narychlo naistalovat, zjistil jsem, že bych se ještě musel hrát s DOSem, čas nebyl a měl jsem stažený VUSC, takže jsem naistaloval nakonec tento deník.
Závod jsem začal na čas, ale za běhu jsem se pomalu sžíval s deníkem...  To ještě chvilku potrvá - pořád se mně zdálo, že papír/tužka je jistější a rychlejší.  Chce to čas...   Na pásmu jsem byl do půlnoci a k rádiu jsem vstal před pátou ranní.  Po ránu dorazili na chatu  Tom  & Tom, a tak už nedělní "dřinu", kdy to moc nepřibývá, převzali na svá bedra.  Dvě a půl hodiny před koncem závodu jsem to zabalili a odjeli na pozdní nedělní oběd.
A takto to dopadlo:  143 QSO za necelých 37 k , ODX HB9GF  (763 km) ,   všechno random 

Hned  v následujícím týdnu byl naplánovaný rodinný výlet na Mallorcu. Do poslední chvíle jsme byli trochu nejisti, zda se vůbec  - vzhledem k "ropné krizi" - uskuteční. Nicméně žádná nepříjemná zpráva nedošla, takže odlet  klapl dle plánu.  Už při přípravách na akci jsme  s Jiřím, OK2OP, zjistili, že v  EA budem zcela náhodně oba ve stejnou dobu. Takže bylo jisté, že se pokusíme o S2S mezi EA5 a EA6.  Od Jiřího mně v pátek přišla SMS, že bude  v  15 UTC (+/-) na SOTě.  Já seděl v té chvíli na balkoně našeho přechodného QTH s výhledem na jeden ze SOTA kopců a přesto, že zrovna poprchalo, začal jsem se chystat. Déšť přešel, vyrazil  jsem, nahoře jsem byl už před pátou, takže jsem vysílal na 10 MHz, v pět jsem přešel na 7 MHz a po chvíli bez problémů s Jiřím navázal S2S QSO!
Během krátkého pobytu jsem aktivoval 4 SOTA kopce. Je to dost náročné, protože vrchol je sice "jen"  600 m.n.m. , ale ono se stoupá od hladiny moře. Takže třeba na čtyřech km výstupu je potřeba zdolat  právě těch 600 výškových metrů.  No, vždycky jsem na návratu ze SOT s radostí skočil do bazénu...
Jinak je Mallorca rájem cyklistů - těch tam nejsou desítky ani tisíce, ale miliony...   Trochu jsem měl strach na úzkých horských silničkách ...
Z Mallorcy jsem odlétal s tím, že mně tam zbylo ještě 93 neaktivovaných  krásných SOTA kopců!!!

Na konci května jsem pošilhával po WPX Contestu, ale z něho nějak sešlo...  

Až včera jsem zase chvilku vyrazil na Baťkovou, abych krátce zkusil po několika letech zase AGCW Contest.  K noťáku jsem doma připojil bez problémů  NanoKeyer (OK1RR), takže jsem zase vylepšil použití  VUSC deníku.  Přes veškerou snahu jsem udělal jen 7 soutěžních spojení - potěšil snadný  ODX s HB9CLN (756 km).  Snadné spojení bylo i s DL9AAA/p (499 km), který jel v  kategorii A - tj. s 5W. Takže horentního výkonu k pěknému QSO netřeba... 
Mimo contest jsem dělal QSO s SO9TA/p  z  ne právě "profláknutého" čtverce KN09BS.


        

středa 6. května 2026

 SOTA wandering  right now....  ...    successfully completed !!!


     

úterý 21. dubna 2026

 

Co se děje v hamovně - jaro 2026



Jako produkt "non-ham" aktivit vznikly řídící jednotky založené na Raspberry Pico. Na základové desce jsou zdroje  12V>5V>3V3 a převodník pro RS485 komunikaci. Shora se "nacvakne"  TFT touch panel  3.2''. Zbytek  GPIO je na zadní liště k uživatelskému použití...   Vznikla i varianta  TFT 2.4''.







Když už byla k dispozici řídící deska, použil jsem ji na řízení anténního tuneru s tím, že může být k dispozici v hamovně (s ovládáním přes touch displej) nebo přímo u paty antény ( s dálkovým ovládáním  RS485 nebo WIFI).
Tuner je koncipovaný  "na poschodí". To vzniklo  
jednak požadavkem na dodržení rozměrů levných tišťáků (JLCPCB) a rád bych tuner ještě časem udělal v symetrickém provedení  (pro doublet), takže by se L deska použila dvakrát.






Stockton můstek  se mně osvědčil jako spolehlivé řešení  pro měření PSV.  Zde na desce podle  F5NPV.

neděle 15. března 2026

Jaro pomalu přichází ...

Má to ale dvě strany strany mince.  Pro tuto zimní sezonu jsem pozdě (ale přece) na zahradě postavil anténu - tentokrát vertikál pro 7 MHz se čtyřmi zvednutými radiály. Chodil dobře.  Nicméně zaúřadovalo jaro - jakmile sleze sníh, po zahradě se začíná chodit a v tom případě jsou zvednuté radiály poněkud nepraktické...  Uvažuju, že bych postavil vertikál z duralových trubek ( je to proti teleskopu přece jen trvalejší věc) a jeden zdvižený radiál bych zakomponoval do živého plotu, kde by nikomu nevadil...

No a ta druhá strana?  Otepluje se a tak se dá vyrazit na delší venkovní ham aktivity. Aktivace SOTA nepočítám - ty se dají provádět i za zimního počasí, pokud není příliš sněhu.
Takže jsem  tentokrát vyrazil na 1. subregionál - i když jen krátce.  V předchozích letech jsem ho vypouštěl, protože vydržet v autě na kopci celý závod je skoro hrdinství a jet na kratší dobu se zase nevyplatí - hodně námahy, málo zábavy. Díky nové spolupráci s OK2KPS jsem mohl využít ke 4,5 hodinové účasti jejich chatu. A jak to dopadlo?

Počet QSO       : 67
Počet bodu      : 15181

--------------
TOP 10:

1. IQ5NN JN63GN 759 km
2. IQ8BI JN63NJ 752 km
3. IO2V JN54WE 731 km
4. YT7C KN05EG 488 km
5. E73O JN95CA 478 km
6. DK7AM JN59SR 460 km
7. 9A1W JN75ST 427 km
8. 9A5M JN95GO 416 km
9. DM5A JO61OH 399 km
10. 9A1O JN95IT 395 km


DXCC: 11

 25xCzech Rep. (3670)
 10xSlovak Rep. (1228)
 8xHungary (1762)
 7xPoland (1012)
 5xFed. Rep. of Germany (1888)
 3xCroatia (1238)
 3xItaly (2242)
 2xAustria (542)
 2xSlovenia (633)
 1xBosnia-Herzegovina (478)
 1xSerbia (488)
 

Počet WWL: 25

  9xJN89   7xJN98   6xJO90   5xJN97   5xJO70   4xJN79  
  4xJN99   3xJN86   3xJN88   3xJN95   2xJN63   2xJO61  
  2xJO80   1xJN54   1xJN59   1xJN69   1xJN75   1xJN76  
  1xJN77   1xJN78   1xJO71   1xJO91   1xKN05   1xKN08  
  1xKN18  
   

Taliány jsem dělal snadno, ale kde bylo víc 9A a S5? Stejně tak mně chyběly vzdálenější stanice z D.

No a hned následující víkend sliboval další ham zábavu. V kalendáři závodů jsem zjistil, že bude South America 10m Contest - hned mně naskočila vzpomínka z minulého roku, kdy jsem to jen tak ze zajímavosti zkusil  a tehdy mě nadchlo, jak snadno se daly dělat  jihoamerické stanice. A o stejném víkendu se pořádal i jarní Stew Perry na Topu - pro bývalého OL-áka srdeční záležitost. V této spojitosti jsem navíc zjistil, že na chatě OK2KPS je natažené zkrácené inv.L - natáhl ho tam Vašek, OK2PTS (silent key). Měřením jsem při 1. subregionálu zjistil, že je "plně provozuschopné"!  Tím se vykrystalizoval plán - v sobotu po obědě vyrazit na chatu, během odpoledne proladit 10m, jestli to bude chodit a večer  a v neděli nad ránem proladit Top.
Tak se stalo - na chatě venku jsem postavil  svou "cestovní" VDA , sedl jsem si přímo k anténě a po vyřešení  problémů s rušícím zdrojem (tedy nerušil jen zdroj, ale i kácení stromů kousek pod chatou a rozvážení hnoje na poli  hned vedle  :-) ),  jsem začal vyzobávat zajímavé stanice. Výsledkem bylo : 12xPY,4xLU, 9Y4M, XQ3SK, TY5FR  ...   Nicméně u rádia jsem nemohl trvale vydržet -  velmi silný vítr znatelně snižoval pocitovou teplotu - jak předpověděli rosničkáři.  Když jsem se potřeboval zahřát, odskakoval jsem k přípravě  na Stew Perry - posiloval jsem zemní systém pod inv.L několika radiály a zatahoval koax do chaty.
Po setmění jsem  se přestěhoval do chaty, abych zjistil, že condx na Topu jsou mizerné. Takže jsem večer dělal evropské stanice a mimochodem se podařila udělat expedice J51A. To byl docela  oříšek. Expedice jela  s odskokem  a já jel na cestovní FT857. Odskok se dá asi nějak nastavit, ale to bych musel studovat manuál. Chuť byla velká, takže jsem zkusil "manuální odskok" -  a ono to vyšlo  :-))) 
O půl jedenácté jsem zalehl  s budíkem nastaveným na čtvrtou. Ráno jsem čekal na otevření do W. Stanic z východního pobřeží jsem slyšel dost, ale udělal jsem jen 3xW a 1xVE. Na spodní pásma by to chtělo nějakou poslechovou  anténu a nějaký vyšší výkon by taky nebyl k zahození... 

73!  



pátek 6. února 2026

Jaro 2026 - co se připravuje ...

Poté, co nám Booking zrušil ubytování, které bylo datováno na IOTA víkend s postranním úmyslem využít to právě pro tento účel - tedy mimo dovolenou, začal jsem přemýšlet, kam se vydat. (Bookingu to mimochodem nikdy nezapomenu ...).  
Uvažujeme o dovolené na konci prázdnin nebo na začátku září -  termín i místo zatím  nejasné. Ale vzhledem k tomu, že je to relativně za dlouho, padlo rozhodnutí, že  vyrazíme ještě někam během jara. Před týdnem nás neteř lákala  na Lanzarote s tím, že na začátek března jsou k dostání levné letenky. Začal jsem  se tou myšlenkou intenzivně zabývat (už jsem se viděl v letadle  :-)  ). Nakonec vyšlo najevo, že ten termín se nám nehodí.  Ale myšlenka na jarní výlet byla v tu chvíli opravdu velmi silná, že jsem začal hledat, kam se za dobrou cenu během jara vydat. A tak ještě toho večera došlo k zakoupení letenek!!!

A kam to tedy bude?   Od 6.5. 2026 do 12.5. nás čeká putování po Mallorce!



     

















Jak vidno, SOTA vrcholů je tam dostatek ...   Rádio budu mít zcela jistě s sebou ...