neděle 14. července 2019

IOTA expedition Korčula 2019 / IOTA EU-016/IOCA CI 041

Hopefuly will be Jiří, OK2BDF and me QRV on HF from 24th July to 29th July from Korčula.

Pokud všechno klapne,  budeme s Jiřím, OK2BDF, aktivní od  24.7 do 29.7. z  Korčuly  (IOTA EU-016) na krátkovlnných pásmech (CW/SSB).

Aktualizováno:

Celou akci  odstartoval už na podzim minulého roku Jiří, OK2BDF,  dotazem, zda bych se nepřipojil k dovolené/IOTA "expedici" na některý chorvatský ostrov v době IOTA Contestu. Po nedlouhém rozmýšlení jsme s ženou souhlasili. Výběr místa jsem nechal především na Jiřím a už v říjnu byl objednán pobyt na Korčuli. Už několikrát jsme s rodinou trávili dovolenou na chorvatských ostrovech - upřednostňujeme velmi klidná místa, hlavně žádné davy, nemusíme každý večer na procházku po zalidněném centru, klidně  přežijeme bez "zmrzlinky"....
Na přípravu bylo hodně času, ale jak to často bývá -  stejně se nakonec všechno nestihne. Já měl pracovně velmi hektický podzim a zimu a tak  k přípravám došlo prakticky až od března. Radioamatéřina je hold "jen" koníček, takže téměř vše ostatní má přednost...  Už dlouho jsem chtěl  zkusit zalaborovat s anténou typu 4 square. A tak jsem nadcházející akci využil jako příležitost k realizaci. Podařilo se mně dát dohromady fázovací člen s přepínáním, na stole to jaksi chodilo, na ostré odzkoušení kompletní sestavy (jak bylo v plánu) ovšem nedošlo. Vzhledem k tomu, že domek na Korčuli měl mít  k dispozici jen solární napájení, vzal jsem 60 Ah akumulátor a pořídil 60 W solární panel. V minulosti jsem pro vysílání z chorvatských ostrovů taky využíval své zdroje, tamější ostrovní systémy solárního napájení jsou dimenzovány většinou na svícení, čerpadlo atp. a nemám chuť se s domácími domlouvat, co je a co není přípustné....
Balení bylo jako vždy docela hektické, ale v pondělí (22.7.) jsme vyrazili a po přenocování na chorvatském pobřeží jsme se v úterý dopoledne potkali u trajektu ve Splitu  s Jiřím a jeho doprovodem a odpluli jsme na Korčulu (Vela Luka). Korčula je ostrov rozhodně zelenější a "placatejší" než např. sousední Hvar. Z přístavu k domku to bylo jen několik kilometrů, ale díky hustému porostu a spleti cest by bylo nalezení toho správného domku bez GPS navigace hodně komplikované.
Následující dva dny jsme s Jiřím trávili především instalací zařízení, antén a testování. Dámský doprovod si užíval zasloužené klidné dovolené s koupáním. My jsme se ovšem koupali ve vlastním potu, stavět antény na horkém chorvatském slunci - to dá skutečně zabrat (i když jsme někdy začínali už před šestou ráno).



První k dispozici byl vertikál Jiřího (SP7GXP) pro pásma 7-28 MHz. Následovala stavba 4SQ pro 7 MHz. Použili jsme 10m HD teleskopy s jedním zdviženým radiálem. Nakonec se podařilo všechny čtyři doladit na PSV 1 : 1.1. U ladění prvního vertikálu jsme si ovšem připadali jako Pat a Mat, protože se nám ho nejspíš díky blízkosti vertikálu SP7GXP nedařilo doladit.  Po přemístění už bylo vše OK.



Jako patku pro stožáry jsem vezl čtyři zavrtávací kotvy. Koupil jsem je ve slevě, nedělám si iluze ohledně jejich kvality. Navíc je půda v Chorvatsku dost kamenitá  a tak jsem si myslel, že doslova "narazíme". Ale proti očekávání patky docela dobře posloužily svému účelu. Samotné teleskopy jsem ještě kotvil do třech směrů vlascem (0,8 mm). A takto ukotvené vertikály přežily bez úhony i bouřku, která přišla po závodě v noci na pondělí.



Při stavbě a zprovozňování celé sestavy mě mnohokrát "polilo horko", ale asi největší tíseň na mě padla po prvním zaklíčování do 4-SQ, kdy PSV vyletělo nelítostně hodně vysoko. Následovala kontrola naladění všech čtyřech vertikálů - bez závad. Následně bylo už vše v pořádku, na vině byl patrně nedotažený štekr.

Jiří ještě srdnatě bojoval se zprovozněním  směrovky  pro vyšší pásma. Nebylo to jednoduché - něco jsme si nechali i na příště.


Prý - kam se v počtu "krámů" na radioamatéry hrabou modeláři - pronesla jedna z dam, která se zná také s "blázny z jiné branže",  při pohledu na naši hamovnu.

Jinak dámy alespoň navenek projevovaly  spíše mírný obdiv. Koaxiál  ale nazývaly drátem, což nás trochu mrzelo...    😀

Závod jsme jeli na střídačku a "na pohodu".  Se 30W výstupního výkonu se zázraky dělat nedají, mnohé boje o vzácné stanice v hustém pile-upu jsme moudře zavčasu vzdali. Přesto se několik DX spojení podařilo.  Trochu zaúřadovala i smůla - výkon bychom mohli zvednou alespoň ve dne v případě, že by solární panel dodával energii. Bohužel zrovna na závod se zatáhlo a slunko na nás pražilo až při balení cirkusu, což už tak žádoucí nebylo... 

Jinak šlo o velmi pohodový pobyt. Pot jsme pravidelně smývali koupáním v moři, na pláži jsme byli často úplně sami.  Každý večer jsme poseděli u vína pod vysokým chorvatským nebem s milionem hvězd, nechyběla ani kytara.

Na ostrově jsme podnikli pár výletů - např. na vrch Hum, kde má stanoviště radioklub 9A1V / 9A1CDH. Jiří aktivoval jeden ze SOTA vrcholů...












Přesto, že jsme byli schováni v hustém porostu, vertikály viditelné byly a tak asi neušly pozornosti. Při předávání domku před odjezdem jsme byli paní domácí podrobeni lehkému "výslechu" - cože to tam probíhalo za "experimente" ...

Co říci závěrem - myslím, že se akce všem líbila. Hezčí půlce našeho týmu patří velký dík, že se bezvadně postaral o zahánění hladu.  Dámy toho měly hodně k prodiskutování, takže jsme jim nechyběli,když jsme se intenzivně věnovali rádiu. Vyzkoušeli jsme mnohé. Bavilo nás to. Bylo to super. Tak co příště?







Žádné komentáře:

Okomentovat