úterý 7. května 2019

Jak jsem se zúčastnil NAC  na 2 m

   ... a jak už to znovu (asi) neudělám


K účasti na této akci mě vedla následující dedukce: Za mého mládí jsem se jako OL-ák účastnil Polních dnů s OK2KJT. K dispozici byly jen home-made transceivery s malým výkonem. Na konci to mělo KF630 nebo ruské KT trantistory. Když jsme jednou měli 8W out, to bylo něco!  A DX spojení se taky dělala. Dlouhá spojení dělám i teď během závodů s výkonem jen o trochu vyšším, ale vadí mně bugr od kilowattových stanic (ty tehdy nebyly..). 
Takže jsem předpokládal, že při komornějším závodě bude pozadí mnohem tišší, a tak bude šance na DX mnohem vyšší.
Vzhledem k tomu, že po úterku tentokrát následoval den volna, sbalil jsem cirkus  a vyrazil na kopec nad stálým QTH ( cca 515 m.n.m.).



Strávil jsem tam dvě hodiny závodu. Intenzivně jsem prolaďoval pásmo a dost jsem volal výzvu (s 50W out).  Kromě několika nečitelných náznaků a několika volání OK1KZE  - nic. A ani OK1KZE jsem nebyl schopen "donutit", aby na mě otočil anténu.
Možná jsem opomněl "poučku" starších operátorů z dob v OK2KJT, že OK1 stanice točí antény na Moravu až koncem závodu (až udělají všechny stanice z D) ...
Druhý důvod neúspěchu může být ten, že se (asi) spojení domlouvají na KST - a k tomu já mám nepřekonatelný odpor.
Nutno dodat, že jsem se o Nordic Contest pokoušel tentokrát podruhé. Minulý rok v červenci to bylo jen nepatrně lepší - udělal jsem 2x OK1 a SP. 

Takže (asi) nikdy více! 

neděle 5. května 2019

2. subregionál aneb jak jsem hledal novou kótu

Jak jsem se tady zmínil, při Marconiho contestu na podzim minulého roku mě na mé oblíbené kótě na Pulčínách "obtěžoval" příslušník stráže CHKO Beskydy. Dopadlo to tehdy smírem. Protože bych rád tuto kótu navštěvoval i letos (je blízko mého QTH), začal jsem  začátkem února vyjednávat s CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm.
A teď trochu zeširoka: Považuju se za člověka s každopádně velmi kladným vztahem k přírodě. Pokud kdokoliv někdy viděl líbezné valašské kopečky v zapadajícím slunku a má srdce na pravém místě, nemůže to mít jinak. Proto taky vyrážím do přírody (nejen) v rámci programu SOTA. Ovšem tam mně stačí hodit  batoh na záda a mám vše, co k akci potřebuju. Pokud jedu na závod typu  2.subregionálu, bez auta se prostě neobejdu. 
Proto jsem tedy vznesl dotaz  mailem na CHKO, co je potřeba k povolení ke vjezdu do CHKO za účelem účasti v evropských radioamatérských závodech. Popsal jsem, jak to probíhá, termíny atd. Odpověď přišla obratem s tím, že mám přiložit mapku s vyznačeným místem stání. Obratem jsem tedy poslal požadovanou mapku. Dlouho se nic nedělo, tak jsem cca po třiceti dnech požádal o odpověď. Přišel mail s tím, že jsem nevyznačil, jak se na místo stání dostanu ze zpevněné cesty a vůbec, že bych se měl pohybovat a stát jen na zpevněném povrchu. S rozpaky  ( je logické, že pokud je stanoviště uprostřed pastviny, dostanu se tam z cesty jen přes tu pastvinu...) jsem vyznačil do mapky stanoviště včetně příjezdu po pastvině. A zase žádná odpověď.  Mám rád a myslím, že se to kryje s pravidly o slušném vychování, když na svůj dotaz dostanu (třeba i jednoslabičnou, a toleroval bych dokonce i přisprostlou) odpověď. Jako úplně nejhorší/nepřijatelná varianta se mně jeví - žádná odpověď. Protože jsem se nemínil vzdát, požádal jsem tentokrát písemně doporučeným dopisem, odeslaným na začátku dubna.    A ano, uhodli jste - žádná odpověď. 
Chápal bych obstrukce nebo jasný zákaz, kdybych žádal vjezd do nějaké vzácné lokality, což bych tak jako tak neudělal. Já ale žádám o povolení na vjezd na obyčejnou pastvinu, na které se celé léto pase dobytek. Takových pastvin jsou v CHKO stovky nebo spíše tisíce hektarů.  Absolutně se nedá srovnat eroze způsobená pasoucím se stádem krav s několikerým vjezdem auta. Vím, o čem mluvím, mám takové pastviny za svým stálým QTH. 
Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl riskovat další případnou diskusi se strážcem CHKO nebo i pokutu  na Pulčínách, začal jsem studovat mapu, kam se tedy "vrtnout".  A vzhledem k tomu, že i část katastru obce, kde mám stálé QTH, leží  v CHKO, nezbývá než volit stanoviště zase  v CHKO, ale na méně exponovaném místě, kde je nebezpečí zastižení nějakým horlivým "pomocníkem" nižší ... 
Nakonec jsem po sobotním obědě vyrazil nad obec Valašská Senice - do čtverce JN99BF  - mimochodem zase na pastvinu (cca 730 m.n.m.).  Stanoviště je sice vysoko, ale tak "otevřené" jako na Pulčínách jistě není. Bylo zamračeno, ale bez deště. Brzy jsem měl postaveno a tak jsem před samotným závodem "poklábosil" s několika amatéry, kteří testovali/zahřívali své stroje. 
Začal jsem s úderem 14.00 UTC. Hned po začátku se to otevíralo směrem na jih - některé italské stanice  chvilkama "bouřily".  Z předpovědi počasí jsem věděl, že se blíží déšť, OK1NPF hlásil  během soutěžního  spojení sněžení  v Krkonoších. Pro druhý subregionál jsem měl vyhrazen jen sobotní večer, takže jsem s prvníma kapkama  po 19.00 UTC volil rychlý ústup do tepla domova. Po probuzení ráno jsem byl docela rád, že mně rodinné záležitosti zabránily v delší účasti, protože vrcholky okolních kopců byly zasněžené. Takže by noční šichta byla utrpením a prakticky celou neděli pršelo ...

Celkem se podařilo  necelých 60 QSO - ODX byl s IQ4FD (754 km).
Vybavení stále stejné - FT857 (20W out) do  7 el.Yagi (6m up).
Bohužel na začátku závodu se jede jen fonicky, takže na oblíbené CW lovení dlouhých spojení tentokrát prakticky nedošlo...


 
A jak dál v jednání s CHKO? Každopádně bych rád dostal nějakou odpověď. Klidně budu žádat znovu.

Kéž by ochránci přírody byli kromě slušného vychování obdařeni též zdravým rozumem ...